Tarihçe


Eskişehirspor Demirspor, Türkiye'nin Eskişehir ilinde yer alan futbol takımıdır. Eskişehir'in en eski futbol takımı olmasının yanında "Demirspor" adıyla kurulan ilk takımdır. Futbol dışında basketbol, voleybol, atletizm, yüzme, karate branşları da vardır. Futbol branşı ile tanınırlar.

30 Ağustos 1930 günü, İstanbul Spor kamu oyunun bilhassa Galatasaray camiasının çok yakından tanıdığı Mehmet MÜTEVELLİ bey başta olmak üzere fabrika müdürü, Mehmet Ali Bey, Mahmut Bey, Şaban DAGA, Ferit Bey, Tarık Bey, Kemal BAYDAN, ve Sait ATAMAN Demirspor Kulübünün ilk kurucuları olarak tarihe geçtiler. Kulübün bölge tescil numarası 1, Genel Müdürlük tescil numarası ise 64 olarak kayıt altına alındı.

Spor faaliyetlerine futbolla başlayan Demirspor Kulübü, başarılara gerçek atılımını 1934 yılında yapmış, 1935-1936 yılında katıldığı Türkiye birinciliğinde Ankara Gençlerbirliği takımını elemiş, İstanbul Final müsabakalarında Türkiye 4.cüsü olmuştur.

29 Haziran 1938 yılında,3530 sayılı kanunla başvekalete bağlı ve hükmüşahsiyeti haiz beden terbiyesi genel direktörlüğünün kurulmasıyla, demiryol alayı, şeker fabrikası, tayyare fabrikası, oto tabur ve karagücü gibi askeri birlikler ve müesseseler spor şubeleri açmış ve bu vesile ile Eskişehir'deki takım adedi çoğalmıştır. Bu tarihler ardından toparlanma, kulüpleşme ve ligler oluşmaya başlamış daha çok müessese kulüpleri ya da mahalli kulüpler yetişmekte olan yetenekleri disiplin altına almaya başlamışlar. (DDY ve Devlet Su İşleri gibi) Ve kurumlar bu mükellefiyeti üzerlerine almışlardır.

Bu sorumlulukla; "Eskişehir Demirspor Kulübü, TCDD İşletmesi Umum Müdürlüğü'nün kurmakla mükellef bulunduğu müessese kulübü hizmetini ifa etmekle beraber, Beden Terbiyesi ile ilgili her türlü jimnastik ve sportif branşlarda amatör ruhlu sporcular yetiştirmek gayesi ile memleket gençliğine hizmet etmek, sporcuların ruhsal ve bedensel bakımdan sıhhatli bir şekilde yetişmeleri için katkıda bulunmak ve üyeleri ile sporcular arasında sevgi ve saygıyı tesis etmek suretiyle sporla ilgili çalışmaları yapmak gayesi ile" ilk resmi tüzüğünü oluşturmuştur.

Demir Spor Kulübü kronolojik olarak 1930 kuruluş ve futboldan sonra 1933 (Güreş)-1938 (Bisiklet)-1939 (Voleybol)- 1940 (Eskrim, Atletizm, Basketbol) ile başarılara damgasını vurmaya başlamış, 1944-1945-1946 yıllarında Demir Yollarında askerlik yapanların oluşturduğu Demiryol Alayı ayrı bir kulüp olarak devam etmiş, 1945 yılında (Boks)- 1960 (Halter)- 1973 (Okçuluk) branşları ile şampiyonluklara ve ilklere imzasını atmıştır.

Demirspor Kulübü'nün Türk Futbol tarihinde çok özel bir yeri vardır. Türkiye şampiyonluklarının İstanbul takımları çoğunlukta olmak üzere, Ankara-İzmir takımları arasında paylaşıldığı dönemlerde, kuruluşunun 10.yılında olan Demirspor; 1939-1940 futbol sezonunda final maçında 19 Mayıs Stadı'nda karşılaştığı Fenerbahçe ile Cumartesi-Pazar günleri üst üste oynatılan 2 maçın ilkinde 0-0 berabere, ikincisinde 3-1 yenmiş Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş Kulüplerinin saltanatına son vererek Türkiye Şampiyonu olması çok önemli bir olay olmuştu. Bu maçta, Demirspor Kulübünün gollerinden birini Çınar İsmail, diğer ikisini de İskender atmış Fenerbahçe'nin tek golünü ise Mehmet Reşat kaydetmişti. Bu tarihi maçın onbiri; Mennan YALIN (Kaptan), Abdülkadir ARUN, Nuri KURAN, İbrahim YANARTAŞ, Fahri ADANIR, Celal ESEMEN, İskender GÜRPINAR, İsmail ÇINAR, Ahmet TEZEROĞLU, Zeynel KARAGÖZ, Murat BABAYİĞİT'ten kuruluydu.

Demirspor bu başarısı ile Eskişehir Anadolu Kulüpleri içinde ilk Türkiye Şampiyonu olmuş bir Kulübe sahip oldu.

O yıllarda, dönemin federasyon başkanı Orhan APAK kulübü ziyareti sırasında Demirspor'un milli ikinci ligte oynaması teklifini yaptıysa da, şartların ağırlığı önce kulüp tarafından kabul edilmedi. Ancak daha sonra kabul görerek 1941 yılında şimdiki Milli lig gibi deplasmanlı olarak, Ankara-İzmir-İstanbul takımlarının olduğu ligde, sadece maçlarını Ankara'da oynamak şartı ile 12 takım arasında mücadele etti ve bu takımlar arasında 6.lığa kadar yükseldi

. 1942-1945 yılları harp dolayısı ile, bütün spor dallarında duraklamanın görüldüğü yıllardır. 1946 yılında sahneye yeniden çıkan Demirspor, anadolu takımlarının tümünü eleyerek finale yükseldi. Ankara'da oynadığı Gençler Birliği maçını 4-2 kaybederek Türkiye İkincisi oldu. Bu kadronun 16'sı şöyle idi; Vedat, Mehmet, İbrahim, Selahattin, Mennan YALIN, Zekai TABAKOĞLU, Rauf, Hakkı ÇOTUK, Abdullah, Süleyman DİMDİK, Hamza, Fahri, Yaşar, İsmail, Nuri UÇAR, Nuri.

Yıl 1948, Türkiye Birinciliği Finali'ne Anadolu Şampiyonu olarak katılan Demirspor, bu kez, yine Ankara'da, Ankaragücü ile finali oynadı ve 2-1 yenilerek yeniden ikinci oldu. Bu kadroda ise; Vedat, Mehmet, Selahattin, Rıza GÜR, Zekai TABAKOĞLU, Rauf, Hakkı, Abdullah, Süleyman DİMDİK, Hamza yer aldılar.

Demirspor, Anadolu futbol arenasında:

1938 Kocaeli Gurup birinciliği
1938 Ankara guruplar arası şampiyonluğu
1942 Balıkesir-Bilecik-Bursa-Kocaeli gurup birinciliği
1944 Gurup birinciliği
1946 Gurup birinciliği
1947 İzmir Fuar birinciliği
1948 Gurup birinciliği
1949 Guruplar arası birinciliği
1954 Gurup birinciliği
1956 Demirsporlar arası birinciliği...
Yanısıra Eskişehir bölge liginde 1920 yılında idmanyurdu şampiyonluklarından sonra, 1933-1934 ile 1958-1959 sezonları arasında sürekli şampiyon olmuştur.

Futbol dalında, o yıllarda yabancılarla en çok yurt içi ve yurt dışında; 1950 Yunanistan (yunanlı oyunculardan altı tanesi milli oyuncu idi), 1951 Almanya, 1952-1953 Belçika (İlk gece maçı), 1954 Fransa (yine bu tarihte yurt içinde ilk gece maçını Gençler birliği ile oynadı), 1955 Avusturya, 1957 Almanya ve daha birçok temaslarıyla tarihe geçmiş Anadolu takım ünvanını elinde bulundurmuştur.

1970'li yıllar her kulübün yaşayabileceği inişli çıkışlı, gözyaşı ve sevinçlerle dolu yıllardı. 3. Türkiye Ligi'ne düşüş, sonra yeniden 1973 sezonunda 3. Türkiye Ligi Şampiyonluğunu, Kasımpaşa'yı yenerek kazanması ve 2. Türkiye Ligi'ne çıkış.

Bu dönemlerde, lacivert kırmızı formayı onurla giyip terleten futbol takım kadroları; İhsan (Kaptan), İbrahim, Tayfun, Turan, K.Mehmet, Sayim, Osman, Kaleci Hüseyin KUNT, Kaleci Ali İhsan ALÇO, Kaleci Doğan, Erol, Necati, İlhan, Cemal, Mehmet, Mehmet TERZİ, Ayhan, Metin, Orhan, Mehmet AKTÜRK, Süleyman, Kenan, Yücel, İlhan, Mehmet TUTAR gibi futbolculardan oluşmuştu.

Demirspor, Türk Futbol tarihine önemli şahsiyetler de kazandırmıştır. Bunların arasında; İzmir'li İsmail, Galataray'lı Arif, Şevket DEMİRTEPE, Abdülkadir ARUN (Ankara Demirspor-B Milli-A Takımda Cihat ARMAN ile), Naci ÖZKAYA (Galatasaray-Milli), Basri DİRİMLİLİ (Fenerbahçe-Milli), Yüksel ÖZBEK (Beşiktaş-PTT), Tevfik KUTLAR (Gençlerbirliği), Gündüz KILIÇ, Süreyya ÖZKEFE (Beşiktaş-Milli), Turan (Bursaspor), Ergun ERCİNS (Galatasaray), Rasim KARA (Beşiktaş-Milli), Fahri SAĞINOĞLU (Kasımpaşa-Beşiktaş-Milli), Emrullah KÜÇÜKBAY (Amatör Milli), Abdullah MATAY (Fenerbahçe), Sinan (Galatasaray), Nihat ATACAN, Fahri ADANIR...sayılabilir.
Eskişehir Demirspor Resmi Web Sayfası